
Egyre többször lehet ezzel a mondattal találkozni: „mindenki önmaga sikerének kovácsa.” Ez jelenlegi világunkra maximálisan igaz lehet. Évtizedekkel ezelőtt nem támasztott az ember önmagának olyan elvárásokat, sokkal szerényebb körülményekkel is megelégedett, a munkahelyek fele olyan feszített tempót diktáltak, mint ma.
Ma már ahhoz, hogy úgymond „vigyük valamire” rengeteg elvárással kell szembesülnünk. Ha jobban belegondolunk az elvárások már gyerekkorban megjelennek, a szülő elvárja a gyerektől, hogy jól tanuljon, szófogadó legyen, rendet rakjon önmaga utána, az iskolának elvárásai vannak a gyerekkel szemben. Később főiskolán, egyetemen szintén elvárások és megfelelni akarás oda-vissza mutató hatásai nyomnak bélyeget életünkre. Majd következnek a család, a munkahely, a társadalom elvárásai.
Vannak olyan emberek, akik ezeket a nyomásokat, ezeket a stresszhelyzeteket könnyen meg tudják oldani, míg mások nehezebben birkóznak meg az elvárások adta feszültséggel. Mégis olyan kevesen gondolnak a stresszoldás lehetőségére. Pedig soha nem volt még ennyire szükségünk erre, mint most.
Ráadásul a stressz, ha elhatalmasodik rajtunk, testünkben is károkat képes okozni, meggyengíti immunrendszerünket, ezáltal kevésbé leszünk ellenállók a kívülről érkező betegséggel, fertőzésekkel szemben. A stressz idegrendszerünket is károsíthatja, ezáltal idegesek, türelmetlenek leszünk, és ez csak a kezdet, ennél sokkal mélyebb tüneteket is produkálhat ez az ún. urbanizációs betegség.
A stressz oldására mi magunk is képesek vagyunk, ehhez azonban oda kell figyelnünk testünk jelzéseire, és mikor úgy érezzük összecsapnak fejünk felett a hullámok, akkor kell néhány percre kiszakadnunk a lüktető hétköznapokból.
Erre természetesen nem mindenki képes, épp ezért egy képzett szakember segítsége bármikor jól jöhet, aki feloldhatja bennünk a felgyülemlett stresszt és annak összes „szövődményét.”
A stresszt bizonyos mértékig akár az életünk mozgatójának is nevezhetnénk, de szélsőséges esetben sokkal károsabb, mint gondolnánk.